Пам’ять Героя України Георгія Гонгадзе вшанували у 10 містах України. Фото. Відео

У п’ятницю, 16 вересня 2011 року, в Києві на майдані Незалежності відбулася акція вшанування пам’яті Георгія Гонгадзе та інших журналістів, які загинули у часи незалежності України. Захід проводився без будь-якої політичної символіки. Пам’ять Георгія Гонгадзе вшанували у 10 містах України.

 

gongadze20011-2

 

На майдані Незалежності зібралося близько двохсот людей, щоб вшанувати пам’ять Георгія Гонгадзе. Переважну більшість учасників складали журналісти. Всі вишикувались  колоною і з запаленими свічками і лампадками  рушили до адміністрації Президента.

 

Як і у всі минулі роки, організатори наголошували, що акція відбудеться без будь-якої партійної та організаційної символіки, політичного піару. Але партійці з «Народної самооборони» вирішили інакше. У натовпі роздавали листівки з ліричним віршем Юрія Луценка, присвячений пам’яті Гонгадзе: «Коли стане зовсім темно, можна побачити зорі».

Учасник акції, журналіст Вадим Гладчук дорогою до Банкової розповів «Радіо Свобода», про те якою кричущою є ситуація зі свободою слова в регіонах України.

gongadze20011-3

 

«Після вбивства Гонгадзе стали менше вбивати у Києві, а в регіонах ми бачимо, що й Василь Клємєнтьєв зник. Його вбили. Й інші випадки траплялися. До речі, ті люди, які розслідували ці справи, зокрема у прокуратурі, пішли на підвищення. Той же Литвин, голос якого чітко чути на плівці, досі Голова Верховної Ради України», – сказав журналіст.

Біля адміністрації Президента учасники ходи почепили на паркан стрічки з іменами загиблих журналістів і зачитали їх поіменно.

Лампадки і квіти склали під банер із зображенням силуету Георгія Гонгадзе.

 

На Банковій до учасників ходи вийшов керівник Головного управління доступу до публічної інформації адміністрації президента Денис Іванеско, якому передали звернення до Віктора Януковича, повідомляє «Спротив».

У зверненні до Президента України, зокрема, зазначається, що «з 1 листопада набере чинності прийнятий Верховною Радою й підписаний Президентом Закон України «Про судовий збір», що, по суті, заохочує  висунення проти журналістів мільйонних позовів «за моральну шкоду». Намір очевидний –  знищити незалежні ЗМІ та залякати незалежних журналістів, які не зможуть сплачувати такі суми у разі програшу в корумпованих судах. Проти подібних законів громадськість боролась іще в часи Кучми. Активну участь у тій кампанії брав і Георгій Гонгадзе. Тоді громадськість перемогла. Зараз влада знов реанімує цю антидемократичну практику», говориться у зверненні до Гаранта Конституції.

Акція на Банковій у Києві закінчилась хвилиною мовчання.

У Харкові загиблих журналістів згадували сотнею свічок, хвилиною мовчання, плакатами з чорним силуетом загиблого журналіста, короткими розповідями про життєвий шлях Георгія Гонгадзе – було все. Але в цей вечір також була оприлюднена сумна звістка про блокування двох Харківських опозиційних телеканалів АТВК і «Фора».

gongadze20011-4-Harkov1

 

подальше існування цих двох каналів висить під загрозою. Тому вшановуючи Георгія Гонгадзе і протестуючи проти згортання свободи слова, харківські журналісти позаклеювали собі роти, дехто очі, руки, об’єктиви на відеокамерах.

Журналісти разом з іншими небайдужими людьми мовчки ходили по колу, а потім запалили свічки і вшанували пам’ять всіх загиблих працівників ЗМІ хвилиною мовчання.

Під час заходу також було повідомлено, що 19 вересня об 11.30 відбудеться пікет Харківської міської ради проти закриття двох опозиційних телеканалів.

 

Довідка sprotiv.org

Гонгадзе Георгій Русланович (1969 -2000) — журналист. Народився у Тбілісі, закінчив Львівський університет ім І.Франка, член Народного Фронту Грузії, та народного Руху України. Ведучий політичних програм Львівського та Київського телебачення. Засновник і керівник інтернет-проекту «Українська правда».

Георгій Гонгадзе зник 16 вересня 2000 року. За місяць у Таращанському лісі Київської області випадково було знайдено тіло без голови, що належало зниклому журналістові. Засуджені виконавці вбивства — українські міліціонери, які виконували прямий наказ генерала МВС Олексія Пукача. Влада вже 11 рокців не хоче встановити та покарати замовників вбивства, хоча «плівки Мельниченка» вказуть на Леоніда Кучму та Володимира Литвина.

Президент Ющенко присвоїв Георгію Гонгадзе звання « Герой України»посмертно у 2005 році.