«Кожного, хто буде протестувати, посадять»

proti-2450-5

Біля комітетів Верховної Ради зупиняється чорний «мерседес». Водій відчиняє вікно й півхвилини дивиться на жінок із плакатами. Позаду нього утворюється колона з п’яти машин. Йому голосно сигналять. Водій спльовує та рушає.

У середу під комітетами стоять 15 жінок з плакатами: «Ні ухваленню тоталітарного закону», «Льовочкін — проти, Партія регіонів — за», «Ні білорусишизації України». Протестують проти голосування в другому читанні законопроекту «Про порядок організації і проведення мирних заходів».

До організатора акції, заступника голови партії «Народний порядок» Вадима Гладчука підходить міліціонер. Тисне йому руку.

— Сколько на этот раз будете стоять? — запитує.

— Часа два, — відповідає той.

— Ладно, удачи, — усміхається міліціонер та йде.

— Мене тут уже всі міліціонери знають. Ми два тижні тому вже тут стояли мало не щодня, — пояснює Гладчук журналістам і починає свій 10-хвилинний виступ.

proti-2450-4-Gladchuk

— Тоталітарний законопроект 2450 не дозволить українцям виходити на вулиці. Влада готує ґрунт, щоб безкарно фальсифікувати вибори, — кричить у мегафон. — А кожного, хто буде протестувати, посадять у каталажку. Цей законопроект змінює термін сповіщення про мирне зібрання. Попереджати треба уже за чотири дні. А за цей час суд вже зможе заборонити зібрання. Сьогодні в Києві забороняють 70 відсотків акцій, а буде 99.

— Будет как в России, — каже киянка Вікторія Яковенко, 53 роки, член партії «Народний порядок». — Нам навязывают законы, которые нам не нравятся — Пенсионный кодекс, Налоговый. А выйти и сказать, что нам не нравится, хотят запретить, может, нам сразу пойти в стойло?

— У документі є норма, яка вказує, що заборонити мирні зібрання можна в місцях «передбачених законом». Це означає, що згодом вони приймуть закон, що не дозволить проводити зібрання біля Верховної Ради, Кабміну та адміністрації президента, — продовжує Гладчук і командує: — Починаємо кричати!

— Ні тоталітарному законопроекту! — гуртом гукають люди.

Біля протестувальників проходить нардеп 71-річний Іван Плющ. Зиркає на плакати, але не зупиняється.

— А ви будете голосувати за законопроект 2450? — перегороджує йому дорогу Гладчук.

— Ні, — кидає Плющ і швидко йде геть.

О 12.00 міліціонер з протилежного боку вулиці кричить:

— Время!

Жінки згортають плакати.

— Обережно. Не помніть, — каже Гладчук. — Цим плакатам уже два місяці — відтоді, як цей законопроект тільки почали просувати. Думаю, ще знадобляться. Якщо його таки ухвалять, ми підемо на Банкову. Будемо стояти там, щоб президент не підписав.

О 23.00 під стіни Ради мають прийти кілька громадських організацій. Проведуть акцію «Останній мирний протест». Акція триватиме вночі — до ранкового засідання парламенту в четвер.

 

Злата Угрин, «Газета по-українськи» №1477 за 06.09.2012