Вадим Гладчук про необхідність моніторингу згортання крові та порушення фібринолізу у хворих на COVID-19

«Він був молодим і займався спортом. Коли захворів на коронавірус, його намагалися врятувати…».
«Який патологоанатомічний діагноз? Розтин робився?», — тепер завжди питаю я, коли бачу таке трагічне повідомлення про передчасну смерть хворого на COVID-19.

Відомо, що інфекція, що викликається вірусом SARS-CoV-2, може протікати як безсимптомно або в легкій формі, так і у важкій формі з ризиком смерті.
Я подивився на деякі опубліковані закордонні дослідження щодо основних ускладнень коронавірусної хвороби та побачив, що основною причиною смерті є дисеміноване
внутрішньосудинне згортання — воно діагностоване на розтині у 71 % загиблих!
Водночас гострий респіраторний дистрес-синдром займає друге місце серед причин смертності — він буває у 15% до 33% летальних випадків. Трете місце — це гостра серцева недостатність від 7% до 20% смертей.
Судячи з публікацій в українських медіа вітчизняні лікарі основну увагу приділяють профілактиці та лікуванню важкої пневмонії з гострим респіраторним дистрес-синдромом. Для цього застосовується штучна вентиляція легень та екстракорпоральна мембранна оксигенація.
Водночас, дисеміноване внутрішньосудинне згортання є найбільш поширеним та смертельним у COVID-19, але цьому ускладненню приділяють менше уваги, про що свідчить висока смертність.
ДВЗ-синдром (дисеміноване внутрішньосудинне згортання, коагулопатія споживання, тромбогеморрагічний синдром) — це патологічний неспецифічний процес, що характеризується утворенням дисемінованих тромбів (фібрину, еритроцитарних і гіалінових) в судинах мікроциркуляторного русла в поєднанні з порушенням згортання крові, що приводить до множинних масивних крововиливів.
Небезпека ДВЗ-синдрому у тому, що він може перебігати БЕЗСИМПТОМНО або у вигляді гострого розвитку коагулопатії!
У клінічному перебігу ДВЗ-синдрому вирізняють:
1 стадія — симптоми основного захворювання та ознаки тромбогеморагічного синдрому (з переважанням проявів генералізованого тромбозу), гіповолемія, порушення метаболізму;
на 2-й стадії з’являються ознаки поліорганного пошкодження і блокади системи мікроциркуляції паренхіматозних органів, геморагічний синдром (петехіально-пурпурний тип кровоточивості);
на 3-й стадії до зазначених порушень приєднуються ознаки поліорганної недостатності (гостра дихальна, серцево-судинна, печінкова, ниркова, парез кишечнику) і метаболічні порушення (гіпокаліємія, гіпопротеїнемія, метаболічний синдром за змішаним типом (петехії, гематоми, кровотечі із слизових оболонок, масивні шлунково-кишкові, легеневі, внутрішньочерепні та інші кровотечі, крововиливу в життєво важливі органи);
на 4-й стадії (при сприятливому результаті) основні вітальні функції та показники гемостазу поступово нормалізуються.
Прогноз для хворого сприятливий лише на 1 і 2 стадії при наявності адекватного лікування; сумнівний на 3; і летальний на 4.
Тому дуже важливою для збереження життя хворого є вчасна діагностика згортання крові та порушення фібринолізу, експрес-діагностика порушення гемостазу.

показник норма 1 фаза 2 фаза 3 фаза 4 фаза
час згортання 5-12 менше 5 5-12 більше 12 більше 60
лізис згустку немає немає немає швидкий згусток не утворюється
число тромбоцитів 175-425 175-425 менше 120 менше 100 менше 60

Лікування можливе лише у стаціонарі. Це негайне переливання мінімум 1 літра свіжозамороженої плазми протягом 40-60 хв, гепарину внутрішньовенно у початковій дозі 1000 од/год за допомогою інфузомату або краплинно (добова доза гепарину потребує уточнення після аналізу коагулограми). Купірування шоку: інфузії кровозамінників, глюкокортикоїдів, наркотичні анальгетики, допамін. Антиагрегантна терапія: аспірин (ацетилсаліцилова кислота). Активація фібринолізу: нікотинова кислота, плазмаферез. Інгібітори протеолітичних ферментів: контрикал.

COVID-19 — це нова раніше невідома людству смертельна інфекційна хвороба. Тому дуже важливим є вивчення передового досвіду закордонних лікарів у діагностиці причин смерті та купірування у хворих ДВС-синдрому на 1-2 стації.

2 квітня 2020 року МОЗ України опублікував ПРОТОКОЛ «НАДАННЯ МЕДИЧНОЇ ДОПОМОГИ ДЛЯ ЛІКУВАННЯ КОРОНАВІРУСНОЇ ХВОРОБИ (COVID-19)»
https://moz.gov.ua/uploads/3/19829-protokol.pdf
Вважаю необхідним розширити та доповнити цей протокол МОЗ необхідністю постійного моніторингу згортання крові та порушення фібринолізу у хворих на COVID-19 , протоколом лікування дисемінованого внутрішньосудинного згортання.

Бережіть себе!
Нагадую, що слід виходити на вулиці тільки у разі крайньої необхідності, одягнувши маску або респіратор класом не нижче N95 або FFP2, одноразові рукавички та окуляри, які захистять слизову ока.
https://sprotiv.org/70765

Ніколи не займайтеся самолікуванням та одразу звертайтесь до сімейного лікаря, коли відчуваєте симптоми застуди.

Робіть репост, якщо ви залишаєтеся дома та не порушуєте карантин.

Україна переможе!

Вірю. Знаю. Зможемо!

#Язалишаюсявдома #StayHome #coronavirus

 

 

Вадим Гладчук, фейсбук